رییس اداره روابط عمومی و امور بین الملل پالایشگاه تبریز:دود و آتش غلیظی که امروز بر فراز این واحد تولیدی مشاهد شد، ناشی از هدایت مواد هیدروکربنی به مشعل ایمنی و سوختن آن به عنوان بخشی از فرآیند راه اندازی مجدد بود.

تعمیرات اساسی رایج پالایشگاه به لطف خدا و تلاش همکاران بدون هیچ گونه حادثه و مشکلی پایان یافت و واحدها در حال راه اندازی مجدد هستند. 

در زمان راه اندازی واحدها، به منظور رعایت دستورالعمل‌های ایمنی، مجبور به بستن اضطراری یکی از واحدهای در حال راه اندازی پالایشگاه بودیم که این امر نیز به نوبه خود موجب هدایت حجم انبوهی از مواد هیدروکربنی در زمانی کوتاه به مشعل ایمنی پالایشگاه شد و دود و شعله مشاهده شده بر فراز مشعل نیز ناشی از سوخت گازهای انتقالی در آن بود. واحد یاد شده، مجدد، مطابق طراحی در مدار  و شرایط کاملا تحت کنترل است.

توضیحات یک مقام مسئول درباره دود پالایشگاه تبریز

حسن عباس‌نژاد، معاون نظارت و پایش مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی: اکیپ پایش این اداره کل با همراهی اینجانب به محض دریافت گزارش دود و شعله، در اسرع وقت در محل پالایشگاه تبریز حاضر شد.

بلند شدن دود و آتش غلیظ از مشعل پالایشگاه تبریز به دلیل انتقال گازهای اضافی ناشی از تعطیلی واحدهای مختلف پالایشگاه و راه ندازی مجدد آنها، به مشعل و آتش زدن آن برای تقلیل فشار بود.

بدیهی است که آتش زدن حجم بزرگی از گازهای هیدروکربنی در یک بازه زمانی کوتاه موجب آلایندگی مقطعی زیست محیطی شد، اما در حد شوک به سیستم بود و تداوم نداشت و توسط عوامل پالایشگاه مدیریت شد.

امروز در شبکه‌های اجتماعی، تصاویری از مشاهده دود و آتش غلیظ بر فراز پالایشگاه تبریز منتشر و دست به دست شد.