بازدید فعالان بازار سرمایه از پالایشگاه و پتروشیمی تبریز
زمان/تاریخ انتشار : یکشنبه 13 مهر 1393
بازدیدها : 2659

پالايشگاه وپتروشيمي تبريز ميزبان فعالان بازارسرمايه

به گزارش روابط عمومي شركت پالايش نفت تبريزروزپنج شنبه 10مهرماه93 پالايشگاه وپتروشيمي تبريز ميزبان فعالان بازار سرمایه بودند درجريان اين بازديد، مهندس محمدباقر دخیلی درباره اهداف و استراتژی های پالایشگاه تبریز گفت: این شرکت با ظرفیت تولید 110 هزار بشکه در روز، سهم 7 درصدی را از توان تصفیه نفت خام کل کشور به خود اختصاص داده است و بخشی از سوخت مایع شهرهای شمالغرب کشور و نیروگاه حرارتی تبریز را تامین می کند.
مدیرعامل پالایشگاه تبریز در مورد تامین خوراک اظهار داشت: نفت خام مورد نیاز این پالایشگاه به میزان 110 هزار بشکه در روز توسط خط لوله ای از میادین نفتی جنوب تامین می شود.
وی با بیان این که گاز مایع، بنزین موتور، نفت سفید، نفت گاز، نفت کوره سنگین و سبک، گوگرد، بنزن، قیر و حلال و خوراک پتروشیمی از محصولات و فرآورده های این پالایشگاه هستند اضافه کرد: گاز طبیعی مورد نیاز پالایشگاه تبریز هم به میزان 40 هزار متر مکعب در ساعت از شبکه گاز کشور تامین می شود.
دخیلی در خصوص دلایل عدم بازگشایی نماد این پالایشگاه در بورس تصریح کرد: دلیل اصلی توقف نماد "شبریز" عدم ارائه صورتهای مالی 3 و 6 ماهه است که به خاطر نامشخص بودن و قطعی نبودن نرخ فرآورده ها  و کیفی سازی پالایشگاههاست.
وی گفت: بر اساس مذاکرات گوناگون با وزارت نفت و شرکت ملی پالایش و پخش قرار شده تا 20 روز آینده سیاست کیفی سازی و نرخ خوراک به سرانجام برسد که با برطرف شدن مشکل نرخ خوراک پالایشگاهها و رفع ابهام کیفی سازی تا پایان مهرماه، وزارت نفت فرمول نرخ خوراک و سیاست کیفی سازی محصولات را شفاف خواهد کرد.
دخیلی درباره طرح های در دست اجرا در پالایشگاه تبریز نیز توضیح داد: طرح زیست محیطی با سرمایه 175 میلیون دلار در مرحله کلنگ زنی است که پروژه تصفیه گازوئیل، استحصال گوگرد از فرآورده های تولیدی و بازیافت گازهای انتهایی گوگردسازی، بازیافت گازهای ارسالی به سیستم مشعل و گرانول سازی را شامل می شود که در اسفند سال 96 به بهره برداری می رسد.


نظرات