مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز گفت : برای اولین بار در کشور روغن پایه گروه دو بصورت کاتالیستی از محصول جانبی Iso offtest در این پالایشگاه تولید شد.

غلامرضا باقری دیزج روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران خبر داد : با تولید این روغن و با مواد افزودنی زمینه برای تولید روغن های بنزینی و دیزلی با آخرین فناوری در پالایشگاه تبریز فراهم شد.

به گفته وی این شرکت در راستای انطباق با استانداردهای ملی و بین المللی در حوزه محیط زیست و نیز مسوولیت های اجتماعی بیش از 369 میلیون یورو ارزی و 406 میلیارد ریال سرمایه گذاری کرده و عملکرد شاخص و چشمگیری داشته است.
وی ادامه داد: از جمله این پروژه ها می توان به احداث واحد بنزین سازی جدید و تبدیل واحد بنزین سازی قدیم پالایشگاه به کاربری واحد آیزومریزاسیون اشاره کرد که توانسته کل محصول بنزین تولیدی شرکت را به استاندارد یورو 5 ارتقا دهد.
باقری گفت: با اجرای پروژه GHP قادر شدیم روزانه 2.8 تا 3 میلیون لیتر معادل 70 درصد ظرفیت طراحی واحد گازوئیل پاک منطبق با استاندارد یورو 5  را ارائه کنیم که با تکمیل زیرساخت های مورد نیاز و اجرای پروژه های مکمل نظیر پروژهای زیست محیطی استحصال گازهای انتهایی (TGT) و برج های خنک کننده جدید شاهد کارکرد واحد با ظرفیت کامل طراحی خواهیم بود.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز اجرا و بهره برداری واحد گرانولاسیون گوگرد به منظور تولید و عرضه گوگرد گرانولی جهت کاهش انتشار ریزگردها، اجرا و بهره برداری از پروژه بازیابی گازهای ارسالی به فلر (FGR)  در قالب کنوانسیون بین المللی CDM  را از دیگر پروژه های مهم زیست محیطی این شرکت بیان کرد.

وی گفت : پروژه بهینه سازی سیستم هوای فشرده و تولید و توزیع بخار پالایشگاه برای اولین بار در کشور توسط سازمان توسعه صنعتی ملل متحد UNIDO به عنوان Pilot در بین صنایع کشور و نیز پروژه تفکیک لجن های نفتی- بیولوژیکی و آهکی در راستای طرح های محیط زیست پالایشگاه اجرا شدند.

وی اضافه کرد: در راستای اجرای بند ب ماده 192 قانون توسعه پنجم مبنی بر نصب 'سیستم های پایش لحظه ای بر روی خروجی منابع ثابت' هم  به عنوان یک شرکت پیشرو و فراتر از الزامات قانونی، نسبت به احداث و بهره برداری از مرکز پایش آنلاین عمل کرده ایم.
وی همچنین گفت: شرکت پالایش نفت تبریز در راستای کاهش و یا حذف کامل نفت کوره و تبدیل آن به محصولات کیفی سازگار با محیط زیست، اجرای طرح جامع ارتقاء کیفی محصولات خود را در برنامه دارد که این طرح، بزرگترین سرمایه گذاری در تاریخ پالایشگاه خواهد بود، امید است با تأمین سرمایه مورد نیاز بتوانیم پالایشگاه را به سطح پالایشگاه های روزآمد جهان ارتقا ‌دهیم.
مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز در خصوص استاندارد گازوئیل نیز گفت: پالایشگاه تبریز با احداث واحد جدید گوگردزدایی از نفت گاز موفق شد کیفیت این محصول را به استاندارد یورو 5 ارتقا دهد که هم اکنون این واحد  با بیش از 60 درصد ظرفیت طراحی قادر است روزانه تا سه میلیون لیتر گازوئیل با استاندارد مذکور تولید کند.

وی یاد آور شد : از همه توان شرکت برای مقابله با تحریم های ظالمانه امریکا استفاده می کنیم به گونه ی در شرایط تحریم و بدون نیاز به واحد ایزومریزاسیون موفق به تولید بنزین یورو 5 شدیم و بدون نیاز به کارشناسان خارجی واحد جدید گوگرد زدایی شرکت را راه اندازی کردیم .

مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریزدر باره حضور این شرکت در انجمن صنفی پالایشگاهی بیان کرد که این شرکت خصوصی است و منطق ایجاب می کند که از مزیت های آن استفاده کند  و بصورت متحد و یکپارچه امور خود را پیگیری و به نتیجه برسانند.
وی یکی دیگر از مزایای حضور در انجمن را جلوگیری از تکروی و اقدامات ناهماهنگ ابراز کرد و گفت: با عضویت در انجمن، همزمان با هماهنگی کامل با حاکمیت و در کنار هم و با تعامل، خواسته ها و تقاضاهای خود را پیگیری می کنیم.