مدیر عامل پالایشگاه تبریز در مراسم گرامیداشت یاد و خاطره 14 هزار شهید کارگر به دلیل فعالیت های این شرکت در راستای خودکفایی و رونق تولید از طرف فرمانده بسیج کارگری استان مورد تقدیر قرار گرفت

مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز در این خصوص  گفت: در طی هشت سال دفاع مقدس 17 مورد بمباران موثر پالایشگاه تبریز توسط هواپیماهای بعثی این شرکت 31 شهید و 121 جانباز تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.
غلامرضا باقری دیزج با بیان اینکه کارگران در جریان پیروزی انقلاب و جنگ تحمیلی تاثیر بسزایی داشتند اضافه کرد: برون رفت از چالش‌های اقتصادی در هشت سال دفاع مقدس جز با همت تلاشگران در دو سنگر تولید و مبارزه علیه باطل ممکن نبود.
وی با اشاره به نامگذاری سالجاری از سوی مقام معظم رهبری به نام رونق تولید، افزود: رونق تولید و برون رفت از تنگنا‌های اقتصادی مسئله مهم و اساسی امروز کشور است که این مهم جز با توجه به سرمایه های انسانی و برنامه ریزی جهت استفاده از ظرفیت آنان میسر نخواهد شد.
باقری با اشاره به اقدامات این شرکت در راستای خودكفايي و ساخت داخل گفت: واحد پشتيباني ساخت داخل (کمیته خودکفایی) شركت پالايش نفت تبریز  از سال  1363  و در بحبوحه جنگ تحمیلی و به منظور اینکه بتوان تجهیزات و قطعات مورد نیاز پالایشگاه را در کوتاهترین فرصت و با کمترین هزینه، تامین کند تا تضمین کننده تداوم عملیات شرکت باشد، آغاز بکار کرده است .
وی ادامه داد: با تلاش وهمت متخصصان و كارشناسان داخلی، 90 درصد قطعات و تجهيزات مکانیکی و دوار مورد نياز  پالايشگاه تبریز  از طریق ساخت داخل تامین می گردد . 
مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریزافزود: در راستاي مقابله با انحصار طلبي ، تحريم زدايي دشمنان ايران اسلامي، در طی 20 سال گذشته، اين شركت به دست توانمند كارشناسان خود توانسته است تجهيزات مهم و ارزشمندي را به صورت بومي درآورده و سود صرفه ای بیش از 350 میلیارد تومان (به طور متوسط سالیانه بین 15 تا 30 میلیارد تومان) عاید شرکت نماید.
وی تاکید کرد: تلاش می کنیم در سال هاي آتي تمام تجهيزات پالايشگاه تبریز در داخل توليد شود تا ضمن كاهش مصارف ارزي ، ‌وابستگي به خارج از كشور را به صفر برسانيم.
باقری اظهار داشت: واحد  خودكفايي و ساخت شركت پالايش نفت تبریز از سالهاي پيشين  به كمك متخصصان خود موفق به ساخت قطعات يدكي ماشين آلات دوار نظيرتلمبه، توربين، كمپرسور، گير باكس، مكنده و دمنده و نيزاقلام ديگري نظير دمپرهاي كوره، برنرها ،كنترل ولوها،كولرهاي هوائي ، مبدلهاي حرارتي شده  كه با تهيه نقشه از طريق مهندسي معكوس انجام پذيرفته و مورد استفاده  قرار گرفته است.