غلامرضا باقری، مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز در جمع خبرنگاران ارومیه

شرکت پالایش نفت تبریز در سال ۵۷ راه اندازی شده و امسال چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با چهلمین سالگرد بهره برداری از این شرکت و تولید  ۴۰ نوع محصول جدید همزمان شده است.

شرکت پالایش نفت تبریز در بدو تاسیس فقط ۸ نوع محصول و تا سال ۹۲ تنها ۱۳ نوع محصول تولیدی داشت. 

این شرکت اولین پالایشگاهی است که مجوز برند در حوزه تامین و توزیع بنزین و نفت گاز را کسب کرده است.

روزانه ۱۱۰ هزار بشکه نفت خام معادل ۵.۵ میلیون تن محصول در سال در شرکت پالایش تبریز تصفیه شده و به فرآوردهای نفتی که ۹۰ درصد آن فراورده های سوختی و ۱۰ درصد محصولات متنوع دیگر است، تبدیل می شود.

از سال ۹۲ تا کنون بیش از ۳۷۵ میلیون یورو، پروژه با سرمایه گذاری این شرکت افتتاح شده که عمدتا زیست محیطی است، مهم ترین آنها تولید بنرین پاک است که روزانه ۱.۵ میلیون لیتر در تبریز و شهرهای حومه عرضه و سبب  کاهش شاخص های آلایندگی شده است.

امسال تولید بنزین یورو۴ افزایش یافت و در حال حاضر کل تولید بنزین شرکت پالایش نفت تبریز معادل ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار لیتر در روز  بنزین پاک است.

همچنین امسال گازوئیل یورو ۵ با صرف اعتباری بالغ بر ۱۰۰میلیون یورو تولید شد و با روزانه ۳ میلیون لیتر، کل نیاز منطقه شمالغرب کشور را تامین می کند که البته با راه اندازی پروژه های جانبی تا پایان سال ۱۳۹۸ به ۶ میلیون لیتر در روز افزایش می یابد.

سه پمپ بنزین تحت مالکیت شرکت پالایش نفت تبریز فعالیت دارد که دو جایگاه در گنبد و یک جایگاه در استان آذربایجان غربی و شهرستان ماکو قراردارد.

در ایام دهه فجر سه پمپ بنزین تحت برند شرکت پالایش نفت تبریز به بهره برداری رسید که یک باب در شهرستان خوی و دو مورد در ارومیه فعال است.