اجرای ۱۵ عنوان پروژه زیست محیطی در پالایشگاه تبریز/ در پنج سال گذشته با اعتبار بالغ بر ۳۶۴ میلیون یورو و ۴۰۶ میلیارد ریال صورت گرفت

شرکت پالایش نفت تبریز با حمایت ها و نظارت‌های کارساز و بی‌دریغ مراجع ذیصلاح استانی در طول سال های اخیر همواره یکی از پیشگامان صنایع شمال غرب کشور در خصوص اجرای پروژه های زیست محیطی بوده است.

به طوری که در ۵ سال گذشته ۱۵ عنوان پروژه زیست محیطی با اعتبار بالغ بر ۳۶۴ میلیون یورو و ۴۰۶ میلیارد ریال در دستور کار شرکت قرار گرفته که از این میان ۱۰ پروژه به بهره‌برداری رسیده اند که از مهم‌ترین آنها می‌توان به پروژه بنزین سازی جدید با هدف تولید بنزین پاک، پروژه بازیافت گازهای ارسالی به فلر و پروژه تصفیه گازوئیل با هدف تولید گازوئیل منطبق با استاندارد یورو ۵ اشاره نمود.

همچنین پروژه استقرار سامانه پایش آنلاین در بهمن ماه ۹۶ به بهره برداری رسید و نتایج آنالیز خروجی دودکش ها به صورت آنلاین به اداره کل محیط زیست استان ارسال می گردد. طرح جامع پالایشگاه تبریز نیز با رویکرد کاهش تولید نفت کوره و افزایش تولید محصولات با ارزش مانند بنزین و گازوئیل پاک و منطبق با استانداردهای زیست محیطی روز با اعتبار بالغ بر ۶.۱ میلیارد یورو در دستور کار این شرکت قرار دارد.

تا پایان سال جاری با هزینه‌ی ۱۲ میلیون یورویی، کاتالیست را وارد پالایشگاه تبریز خواهد شد و گازوئیل پاک تحویل مردم خواهد شد.

از ۳۱ دودکش پالایشگاه تبریز تنها یک دودکش مشکل دارد که برای آن نیز اقداماتی جهت جلوگیری از آلایندگی صورت گرفته است.

کلیه پارامترهای مورد پایش در منابع انتشار این شرکت در خصوص پساب خروجی صددرصد منطبق با استانداردهای زیست محیطی بوده و در خصوص منابع ثابت انتشار (کوره ها و بویلرها) میزان انطباق با استانداردهای زیست محیطی در خروجی منابع ۹۹ درصد می باشد و بهبود مستمر با اجرای پروژه‌های کیفی‌سازی همواره در دستور کار این شرکت قرار دارد و گزارشات زیست محیطی در ادوار معین به مراکز ذی صلاح قانونی ارسال می گردد.