به نقل از بورس ۲۴، اعلام سه دلیل برای مثبت پالایشگاه تبریز در بورس

پالایش نفت تبریز یکی از شرکت های گروه فرآورده های نفتی با نماد «شبریز»از ابتدای سال 1397تا کنون بیش از 200 درصد بازدهی داشته و از ابتدای سال جاری تاکنون نیز شاهد بازدهی بیش از 30 درصدی برای این نماد بوده ایم. سهامداران این شرکت علاوه بر بازدهی کسب شده از افزایش قیمت سهام در بخشی عملکردی نیز شاهد تغییرات مثبتی در صورت های مالی این شرکت نیز بودند. 

به  طوری که بر اساس گزارش حسابرسی نشده منتشر شده برای عملکرد سال مالی 97 «شبریز» رشد 279 درصدی سود به ازای هر سهم نیز در این گزارش به چشم می خورد و سود 110 تومانی سال 96 این شرکت در سال 97 به ازای هر سهم به 419 تومان افزایش داشته است.  

غلامرضا باقری مدیر عامل شرکت پالایش نفت تبریز در تشریح علل رشد سود آوری و عملکرد مطلوب سال مالی 97 این شرکت به بورس 24 گفت: سال گذشته اقداماتی در راستای بهبود شرایط تولید و تولید محصولات با ارزش افزوده بالا داشتیم  به طوری که واحد های عملیاتی ما بر اساس حداکثر خوراک قابل دریافت فعال بودند، همچنین در حوزه تولیدات کل بنزین تولیدی پالایشگاه از بهمن ماه سال گذشته با استاندارد یورو 5 تولید شد و  از مرداد ماه سال گذشته بخشی از تولید نفت گاز ما با توجه به بهره برداری از واحد جدید الاحداث تصفیه نفت گاز با استاندار یورو 5 تولید شد و در برنامه داریم تا کل ظرفیت تولید نفت گاز ما تا سال 99 با استاندارد یورو 5 تولید شود. 

باقری در ادامه افزود: در سال مالی گذشته  تلاش شد تا محصولات ویژه با ارزش افزوده بالاتر افزایش تولید داشته باشند از جمله (ریفرمیت، آیزوریسایکل اصلاح شده، گاز اتان و حلال404) که آمار آن نیز در کدال منتشر شده است، همچنین با توجه به تعویض کاتالیست در واحد آیزومکس  موفق به افزایش تولید محصولات با ارزش افزوده بالا (میان تقطیر) با حداکثر خوراک موجود شدیم. 

وی به شاخص های مالی نیز اشاره داشت و گفت:  از منظر مالی نیز براساس گزارشات منتشر شده علاوه بر اقداماتی که صورت دادیم بخشی از افزایش درآمد های ما  ناشی از افزایش نرخ فرآورده های نفتی به تبع افزایش قیمت جهانی نفت خام و نرخ تسعیر ارز بوده است در حوزه بهای تمام شده نیز با توجه به رشد قیمت نفت و افزایش نرخ تسعیر ارز در این بخش با رشد روبرو بودیم. 

مدیر عامل پالایش نفت تبریز ادامه داد یکی از اقدامات مثبتی که در حوزه مالی داشتیم کاهش هزینه های مالی بوده است که توانستیم عمده تسهیلات ارزی و کلیه تسهیلات ریالی دریافتی از بانک ها را تسویه کنیم. از طرفی در حوزه مالیاتی نیز با استفاده از معافیت های قانونی موجود توانستیم کاهش داشته باشیم.  

وی در پایان در توضیح عملکرد سال مالی 98 هم گفت: تا کنون روند تولید و فروش ما بر اساس آمار ماهانه منتشر شده در کدال مطلوب بوده است.