شرکت پالایش نفت تبریز الگوی اجرای بهینه سازی سیستم هوای فشرده در کشور
زمان/تاریخ انتشار : دوشنبه 17 آبان 1395
بازدیدها : 1006

هماهنگ کننده پروژه ملی بهره وری انرژی در صنایع کلیدی ایران و سازمان توسعه صنعتی ملل متحد از انتخاب شرکت پالایش نفت تبریز به عنوان پایلوت اجرای بهینه سازی سیستم هوای فشرده در کشور خبر داد.

به گزارش روز شنبه روابط عمومی پالایشگاه تبریز، نسیم شکاری افزود: پس از فراخوان سازمان توسعه صنعتی ملل متحد «یونیدو» از بین هشت واحد صنعتی متقاضی، شرکت پالایش نفت تبریز به دلیل برخورداری از پارامترهای لازم و مد نظر این سازمان از جمله وجود سیستم آموزشی مدرن، ظرفیت بالای سیستم هوای فشرده و تنوع تجهیزات و امکانات و نیز همکاری تنگاتنگ بخش مدیریت انرژی، به عنوان الگوی اجرای سیستم هوای فشرده برای اولین بار در ایران انتخاب شد.
وی افزود: سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (UNIDO) با همکاری سازمان بهینه ‌سازی مصرف سوخت و با مشارکت مالی صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست (gef) در حال اجرای طرح مدیریت بهینه انرژی در پنج صنعت پرمصرف انرژی شامل صنایع آجر، سیمان، آهن و فولاد، پالایشگاه و پتروشیمی در ایران است.
نماینده یونیدو هدف اصلی طرح را پیشبرد و ارتقای بهره‌ وری انرژی در پنج صنعت کلیدی کشور (آهن و فولاد، پتروشیمی، پالایشگاه، سیمان و آجر) با توسعه یک چارچوب ملی برای استانداردهای سیستم مدیریت انرژی، کمک از طریق آموزش، مطالعات محک‌ زنی انرژی و شناساندن فنآوری های بر‌تر به صنایع نام برد.
شکاری کاهش 20 درصدی مصرف انرژی نسبی در کل بخش‌های صنعتی را طی برنامه پنج ساله از دیگر اهداف این پروژه عنوان کرد.
وی همچنین پشتیبانی از سیاست ‌های بهره ‌وری انرژی، اشتراک گذاشتن تجربیات موفق بهره‌ وری انرژی، حمایت مستقیم از صنایع و ایجاد یک صندوق حمایتی و گردشی برای حمایت از پروژه بهره وری انرژی با ارایه تسهیلات کم بهره برای تشویق صنایع برای اجرای پروژه را از دیگر اهداف سازمان یونیدو در این پروژه برشمرد.
وی اظهار کرد: این طرح در کشورهای مالزی و اندونزی اجرا شده و در کشورهای برمه، مصر، روسیه و ترکیه نیز در حال اجراست.
مسئول مدیریت انرژی شرکت پالایش نفت تبریز نیز در این خصوص گفت: بعد از اعلان فراخوان توسط سازمان، پالایشگاه تبریز به علت داشتن تعهد مدیریت سازمان و پیگیری بخش انرژی و نیز پارامترهای فضای آموزشی از جمله تجهیزات و امکانات و تنوع سیستم هوای فشرده پالایشگاه به لحاظ نوع کمپرسورها و گستردگی سیستم هوای فشرده و وجود پتانسیل های صرفه جویی، نظر سازمان را جلب و منجر به انتخاب این پالایشگاه به عنوان الگوی اجرای طرح شد.
مهدی الله ویردی نوه سی با اشاره به اینکه ممیزی و بهینه سازی سیستم هوای فشرده برای اولین بار در کشور انجام می شود افزود: صیانت از انرژی و کاهش مصرف آن از اولویت های شرکت پالایشگاه تبریز می باشد.
وی گفت: سیستم هوای فشرده در کل جزو سیستم های با راندمان پایین می باشد و مدیریت انرژی در تلاش است با استفاده از تمامی ظرفیت های موجود بتواند صرفه جویی حداکثری را در این حوزه محقق سازد.
وی افزود: کاهش مصرف انرژی در هریک از بخش های مصرفی در کاهش مصرف انرژی های فسیلی تاثیر بسزایی داشته و از سرمایه گذاری های پیش بینی شده در این بخش جلوگیری خواهد کرد.
مسئول مدیریت انرژی شرکت پالایش نفت تبریز ابراز امیدواری کرد: پالایشگاه تبریز بتواند با اجرای این پروژه در طی شش ماه آینده با همکاری کارشناسان داخلی و تیم یونیدو، نقاط بهبود را استخراج و طی یک برنامه کوتاه مدت و میان مدت آنها را عملیاتی سازد.
سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو)، به عنوان بخشی از نظام ملل متحد و همکاری ١٧٢ کشور عضو، مسئول ترویج توسعه صنعتی در جهان در حالِ توسعه است و در جمهوری اسلامی ایران در سال ١999 با هدف پشتیبانی از اولویت های صنعتی دولت جمهوری اسلامی ایران و به منظور برقراری ارتباط نزدیک با وزارتخانه ها، ارگان های دولتی و خصوصی، مؤسسات مدنی و تحقیقاتی و همچنین بخش خصوصی افتتاح شد.
سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو)، آژانسی تخصصی است که تلاش های خود را بر محور فقرزدایی از طریق تقویت رشد بهره وری متمرکز کرده است.
این سازمان به کشورهای در حال توسعه و اقتصادهای در حال گذار در جدال برای جلوگیری از به حاشیه رانده شدن در دنیای رو به جهانی شدن امروز کمک می کند.

 


نظرات